Wieczór nordycki
Koncert odbędzie się w ramach projektu Cztery struny świata
Wystąpią:
Bohdan Koval (Ukraina) - fortepian
Nagroda specjalna TOS przyznana na XVI Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
Gabriela Ułanowska - prowadzenie
W programie:
M. Skoryk - Melodia
E. Grieg - W grocie króla gór z suity Peer Gynt op. 46
E. Grieg - Koncert fortepianowy a-moll op. 16
J. Sibelius - Lemminkäinen's Return op. 22 nr 4
J. Sibelius - V Symfonia Es-dur op. 82
Czas trwania koncertu ok. 90 min.
Koncert fortepianowy a-moll op.16 E. Griega jest jedynym koncertem w twórczości tego głównego przedstawiciela norweskiej szkoły narodowej. Kompozytor miał zaledwie dwadzieścia pięć lat kiedy skomponował ten rozpoznawalny na całym świecie temat. Grieg w doskonały sposób połączył w tym utworze inspiracje muzyką swych romantycznych mistrzów z wpływami norweskiej muzyki ludowej. Już pierwsze tremolo kotłów przykuwa uwagę słuchacza, który potem pozostaje już zauroczony zarówno tajemniczymi jak i lirycznymi tematami przeplatającymi się z niezwykle urodziwymi norweskimi melodiami ludowymi. Całość maluje się niezwykle romantycznie.
W grocie Króla Gór kończy pierwszą suitę z muzyki do dramatu H. Ibsena. Nawiązuje do mrocznych sag skandynawskich, pełnych opowieści o gnomach i trollach, które prześladują Peer Gynta za uwiedzenie córki Króla Gór. Niesamowicie efektowny utwór, składa się z szeregu dynamicznych i instrumentacyjnych przeobrażeń krótkiego tematu, które narastając doprowadzają do najwyższego punktu, kiedy to zostają przerwane i zakończone ostrymi, przenikliwymi akordami.
Muzyka fińska stała się sławna w świecie dopiero dzięki J. Sibeliusowi. Upodobanie rodzimych krajobrazów znalazło potem odwzorowanie w twórczości kompozytora. Nie korzystał jednak z fińskiego folkloru, był wierny swojemu stylowi. Pozwoliło mu to na odnalezienie własnej drogi – obdarzony wyjątkową inwencją twórczą i wybitnym zmysłem orkiestracji i kolorystyki, dał się poznać jako jeden z najwybitniejszych symfoników, autor 7 symfonii i ponad 10 poematów symfonicznych.
Suita Lemminkäinen składa się z czterech części, z których każda jest opowieścią osnutą na podstawie epizodów z życia postaci Lemminkäinena z Kalevali. Dzieło od początku stało się popularne i wpisało się do repertuarów zespołów na całym świcie. Podczas koncertu usłyszymy jej czwartą, ostatnią część – Powrót Lemminkäinena.
Spośród reprezentujących dojrzały styl Sibeliusa dzieł, najczęściej jako przykład podawana jest V Symfonia Es-dur op. 82. Trzyczęściowe dzieło ma monumentalny rozmach ale nie jest rozbudowane ponad miarę. Wielokrotnie modyfikowana przez samego kompozytora, ostateczny kształt uzyskała 1919 r. Podczas jej komponowania Sibelius pisał o symfonii w swoim pamiętniku: „To tak, jakby Bóg Wszechmogący rzucił kawałki mozaiki na podłogę nieba i poprosił mnie, abym dowiedział się, jaki był jej pierwotny wzór”
Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.
Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19.